وب سايت کلیک – درون طول ۴۰ سال گذشته کاوشگر وویجر ۱ (Voyager) از زمین و خورشید دورتر و دورتر شده هست و حالا بر پايه تصمیم اخیر ناسا وویجر قرار هست یک بار دیگر از خواب بیدار شود.

اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا به تازگی تصمیم گرفته تا برای بار دیگر ارتباط میان زمین و دورترین کاوشگر ارسال شده توسط انسان را برقرار کند. بر پايه محاسبات، بین ۲ تا ۳ سال طول خواهد کشید تا ناسا وویجر ۱ را از خواب بیدار کند.

ناسا تصمیم دارد تا سیستم های حرکتی این کاوشگر را فعال کند. جالب اینجا هست که سیستم های حرکتی وویجر از سال ۱۹۸۰ تا به امروز غیر فعال بوده و این کاوشگر درون طول ۴۰ سال گذشته به حرکت آزاد خود درون فضا ادامه داده هست.

Voyager 1 درون حال حاضر ۱۳ میلیارد مایل با زمین فاصله دارد و همین مسئله سبب شده تا ناسا با چالشی ویژه برای ارسال سیستم های حرکتی کمکی به اين مواجه باشد.

بر همین پايه، دانشمندان به تازگی توانسته اند اولین نمونه سیستم های حرکتی پشتیبانی برای به حرکت درون آوردن وویجر را مورد آزمایش قرار دهند. درون صورت موفقیت این آزمایش ها، ناسا تصمیم دارد تا سیستم های حرکتی کمکی را برای به حرکت انداختن دوباره وویجر و احتمالا برگردان اين به زمین به بیرون از منظومه شمسی پرتاب کند.

درون صورت موفقیت این پروژه، تیم تحقیقاتی یاد شده درون نظر دارد تا درون پروژه ای جدید همین کار را با وویجر ۲ انجام داده و این کاوشگر را نیز به زمین بازگرداند.

گفتنی هست؛ وویجر ۱ درون سال ۱۹۷۷ به خارج از جو زمین پرتاب شد و درون حال حاضر از منظومه شمسی خارج شده هست. وویجر ۱ درون حال حاضر اولین شی بین ستاره ای ساخت بشر به حساب می‌آید و قرار هست توسط پروژه ناسا برای بار دیگر به زمین بازگردد. این کاوشگر هنوز از طریق امواج رادیویی با زمین ارتباط دارد و احتمالا این ارتباط تا سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا کند.

منبع: engadget

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما