وب سايت کلیک – انقلاب صنعتی زمینه‌ساز جایگزینی ماشین‌ها بجای انسان بود و راه را برای ماشینی شدن هرچه بیشتر زندگی انسان هموار کرد. درون ابتدا با دقت به شرایط و اوضاع حاکم بر جوامع، مردم مخالف دسترس بیشتر از ماشین‌ها بودند، ولی با گذر زمان این مخالفت‌ها کمرنگ‌تر شده و پیوستگی خاصی میان ربات ها و انسان‌ها ایجاد گردید؛ به‌گونه‌ای که امروزه ماشین‌ها جزء لاینفک زندگی انسانی شده‌اند و حذف اين‌ها سبب شکسته شدن چرخ پیشرفت و تولید و اقتصاد و درنهایت فلج شدن جوامع می‌شود.


ظهور واژه ربات

از دیرباز داستان‌های گوناگونی درباره آمیخته شدن زندگی انسان با ماشین‌ها نقل‌شده هست ولی به‌طور خاص نخستین بار درون اوایل دهه ۱۹۲۰ کلمه ربات با مفهوم امروزی توسط “کارل چاپک” درون نمایشنامه‌ای به نام (کارخانه ربات سازی رسوم) بکار برده شد. ریشه این کلمه به زبان چک برمی‌گردد و از کلمه “ربوتا” به معنی “برده و کارگر” گرفته‌شده هست.

کلمه ربات با مفهوم امروزی واژه پرکاربرد درون ادبیات و هنر معاصر هست و ربات ها مرکزیت اصلی بسیاری از داستان‌ها و آثار نمایش علمی–تخیلی هستند، به‌عنوان‌مثال محور اصلی بسیاری از داستان‌های نویسنده مشهور “آیزاک آسیموف” ربات ها هستند و یا درون زمینه هنرنمایشی می‌توان به فیلم‌هایی نظیر کلان‌شهر (۱۹۲۷) و یا عصر جدید چارلی چاپلین (۱۹۳۶) که جزء اولین ساخته‌ها درون رابطه با ربات هست و یا فیلم‌های جدیدتری نظیر مجموعه‌های جنگ ستارگان، نابودگر و یا تبدیل شوندگان اشاره کرد.

ربات و مزایای اين

ربات درون واقع یک ماشین هست که کار خاصی را انجام می‌دهد و درون مفهوم دقیق‌تر به هر وسیله‌ای که متشکل از بخش‌های الکترونیکی، مکانیکی و قسمت پردازشی رایانه‌ای باشد، ربات گفته می‌شود.

امروزه رباتها کاربردهای گوناگونی دارند؛ درون بخش‌ها و صنایعی که دقت، سرعت عمل و حساسیت کار (مانند جراحی‌های دقیق پزشکی) حرف اول را می‌زند از ربات‌ها دسترس می‌شود، همچنین از ربات‌ها درون فعالیت‌هایی که برای انسان مخاطره‌آمیز هست نظیر خنثی‌سازی بمب و سایر کاربردهای نظامی و یا تحقیقات درون دهانه آتش‌فشان‌های فعال دسترس می‌گردد. علاوه بر مزایای فوق می‌توان مزیت‌های دیگری را برای دسترس روزافزون ربات‌ها درون صنایع گوناگون نظیر کاهش هزینه تولید، افزایش بازدهی و کیفیت تولیدات و غیره درون نظر گرفت.

معایب دسترس از ربات ها

یکی از اصلی‌ترین معایب افزایش روزافزون دسترس از ربات‌ها کاهش اشتغال انسانی هست که این امر جزء جدایی‌ناپذیر پیشرفت جوامع شده هست. از عیوب دیگر زندگی رباتی می‌توان به هزینه بالای ساخت خود ربات‌ها و یا خرابی‌ها و آسیب‌های احتمالی به ربات‌ها حین انجام عملیات اشاره کرد. بااین‌حال، با کنار هم قرار دادن مزایا و معایب ربات‌ها درون تمامي جوانب به یک توازن خاص می‌رسیم که سبب توجیه افزایش دسترس از ربات‌ها می‌شود.

منشا علم رباتیک

رباتیک علم ساخت و تولید ربات ها هست، نخستین بار کلمه رباتیک توسط آیزاک آسیموف درون اوایل دهه ۱۹۴۰ درون داستان علمی-تخیلی «دروغ‌گو» با مفهوم ذکر شده به‌ کار برده شد، سپس با پیشرفت علم رباتیک درون دهه ۱۹۵۰ «جو انگلبرگر» اولین شرکت رباتیک را بانام RoboBand تأسیس کرد و لقب پدر علم رباتیک به او داده شد.

علم رباتیک تلفیقی از علوم مکانیک، الکترونیک و رایانه هست؛ به همین علت علاقه‌مندان بسیاری را به خود جذب کرده هست. علاقه‌مندان به این علم می‌توانند درون رشته‌های مهندسی رباتیک و یا مهندسی مکاترونیک تحصیل کنند.

متخصصین این رشته دست به طراحی و تولید ربات‌های پیچیده و گوناگون می‌زنند که یک نمونه از این ربات‌ها، ربات‌های انسان‌نما هست (سوفیا ربات هوشمند: مهم نیست که به عنوان زن شناخته شوم).

ژاپن، کشور پیشرو درون زمینه رباتیک اعلام کرده هست که تا سال ۲۰۵۰ میلادی ربات‌هایی تولید خواهد کرد که قابلیت‌های یک انسان کامل را داشته باشند.

با دقت به توضیحات ارائه شده، شما چه نظری درون مورد ربات ها دارید؟ به نظر شما آیا ربات‌ها می‌توانند جایگزین انسان شده و تمامی کارهایی که یک انسان توان انجام اين را دارد را انجام دهند؟

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما